ANNONS

Matkasse 1-0

/

Nu har vi haft matkasse i drygt 2 månader (med upphåll under Thailandsveckorna). Fördelarna är många: bekvämligheten är en av dem, det är tidseffektivt, vi behöver inte lägga energi på vad vi ska äta till middag varje dag (den eviga frågan!) och vi spontanköper mindre eftersom det blir färre besök till matbutiken. Oftast tenderar vi att handla hungriga allihopa efter jobbet och slinker det ner båda det ena och andra..

Men den bästa fördelen är nog det ekonomiska. En matkasse ligger på runt 800 kr i veckan och ger fyra portioner, fem middagar. Har man fyra matkassar i månaden blir det 3200 kronor. Det kan tyckas vara mycket, men jag satte det i relation till vad vi normalt gör av med på mat, uppemot 8000 kr i månaden. Visserligen är frukost, hygienartiklar, tvättmedel och annat inkluderat. Men det lämnar oss fortfarande med 4800 kr kvar att disponera innan vi är uppe på samma nivå.

IMG_0207

Inte nog med det, det blir nästan alltid mat kvar till en matlåda också eftersom två av oss fyra inte äter så mycket. Bara där kan jag spara nästan 2000 kr i månaden. Så ja, matkassen vs att handla i butik: 1-0.

Alla nya kunder hos Linas får en prova-på-rabatt på valfri kasse, med koden TACKISABELLA får man också en premie på 4 kg blandad frukt.

I samarbete med Linas Matkasse


Now we’ve had Matkasse (delivery service that delivers the recipe and the required ingredients right to your door) for 2 months (except for when we went to Thailand). The pros are many: It’s very comfortable, time saving, we don’t have to spend any time on thinking about what to make for dinner every night (this eternal question!), and we don’t waste money spontaneously buying food since we’re going to the grocery store less often. Going grocery shopping when you’re hungry and tired after work easily results in throwing both this and that into the cart…
I think the best part is the economical benefit. Matkasse cost around 800 kr per week and is enough for four people. That would be about 3200 kr per month. It may sound like a lot but when I calculated what we normally spend on food every month the total came to 8000 kr. Sure, that number includes toiletries such as shower gel, toothpaste, and laundry detergent, but that still gives us an additional 4800 kr to spend before we reach that 8000 kr.
That’s not all though, we always get leftovers for the next day since the two little ones don’t eat that much. That alone saves us 2000 kr every month. So yes, home delivered food vs grocery shopping: 1-0. Right now all new customers gets a trial discount on any delivery service if you use the code TACKISABELLA. That also includes a premium gift of 4 kg mixed fruit.

In collaboration with Linas Matkasse

80
0

Genom att klicka på "Skicka" bekräftar jag att jag har tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy.

© Bonnier Magazines & Brands AB, 105 44 StockholmTelefon: 08-736 53 00